SCANDI & HRADBY SAMOTY

SCANDI & HRADBY SAMOTY
v spolupráci s filmovým festivalom SCANDI sme uviedli 3 živé koncerty k starým nemým severským filmom v priestoroch kinosály FilmEurope v budove Pistoriho Paláca v Bratislave počas dní 28-29-30.01.2022

28.1.2022 - 19:30 (111min.)
film: The Phantom Carriage (1921)
music: UNTITLED SEA & KRAGROWARGKOMN

29.1.2022 - 19:10 (105min.)
film: Häxan (1922)
music: DO SHASKA!

30.1.2022 - 19:05 (108min.)
film: Sir Arne's Treasure (1919)
music: PHRAGMENTS & METROM

~I~N~F~O~
*28.1.2022
The Phantom Carriage (1921)
UNTITLED SEA & KRAGROWARGKOMN
"Povozník smrti"
Najznámejším prvkom filmu je bezpochyby stvárnenie duchovného sveta ako mučivej prázdnoty medzi nebom a krajinou. Medzi najsilnejšie scény patrí tá, kde sa tyran a alkoholik prebúdza za zvukov polnočných zvonov o silvestrovskej noci, aby s vedomím, že je odsúdený do pekla uzrel svoju vlastnú mŕtvolu.
*Untitled Sea
Projekt untitled sea je možné začleniť k experimentálnej a súčasnej vážnej hudbe.
Vyznačuje sa variabilnou zostavou členov, pričom hlavným iniciátorom je práve klavirista a skladateľ Juraj Polgáry, ktorý vo svojej tvorbe kombinuje akustické nástroje (ako napr. klavír, sláčikové nástroje, vibrafón, tibetské misy či európske a indické harmonium) s elektronikou. Svoju tvorbu prezentoval na viacerých koncertoch a festivaloch v rámci Slovenska a Českej republiky. Okrem projektu untitled sea vystupuje Juraj Polgáry pod pseudonymom Jori [z mora], Jori Josiphson alebo Korniqwa. Spolupracoval na projekte Ticho a chaos (2012), na sérii koncertov (malá) nočná hudba (2015), ale aj v projektoch Sea of the trees (s Dominikom Novákom z projektu The Blackwood Incident) či Line sea (s Michalom Vaľkom z projektu Line gate).
*Kragrowargkomn
Experimentálny funeral doom s prímesou toxického industriálneho bahna, plíživého ambientu, hlukov a čiernych kovov. 6 strunová basová gitara, sequencer, synthesizer, spleť káblov, arzenál pedálov, bední a zosilovačov nebude tentokrát to jediné, na čo pripraviť bubienky. Tam, kde chýba harmónia a melódia, je dostatok priestoru pre plíživé doomové dunenie, industriálny ruch a blackmetalovú disonanciu premieňajúcu hudbu na drsnú hlukovú masu.
**
29.1.2022
Häxan (1922)
DO SHASKA!
"Haxan: Čarodejníctvo v priebehu vekov"
Hrôzy inkvizície a jej vyčíňanie sú prezentované cez mučenie, ktorému je podrobená žena podozrivá z čarodejníctva: masochistický kňaz bičuje sám seba ako trest za nečisté myšlienky o nežnom pohlaví, zatiaľ čo čarodejnica varí nápoj lásky pre mladú vdovu, ktorá chce zviesť muža kléru; a mladá mníška posadnutá diablom sa rúha soške svätca. Do Shaska! je projekt, ktorý bol založený v roku 1989. Ústrednou postavou je umelec Michael Čihák, ktorý stojí aj za vydavateľstvom Galerie Gryf. Do Shaska! je elektro akustický post-industrial/etno/tribal projekt spájajúci elektronickú hudbu a klasické akustické nástroje ako fagot, fujaru, drumbľu, ale aj mnoho ručne vyrábaných nástrojov. Hudobníci vystupujú v maskách a na pódiu sa odohráva až teatrálne pôsobiaca performance. Od počiatkov sa zamieriavaju na adaptáciu vplyvov industrialu, word music a ambientu a silným rituálnym až domorodo-tranzovým prejavom.
***
30.01.2022
Sir Arne's Treasure (1919)
PHRAGMENTS & METROM
"Poklad pána Arna"
Kriminálna dráma, odohrávajúca sa v drsnej zimnej krajine prímorského Švédska 16. storočia voľne vychádza z rovnomenného románu. Krutosť, zločiny i milostný vzťah vypĺňajú príbeh troch škótskych žoldnierov, utekajúcich pred zákonom, ktorých najväčším nepriateľom nie je svetská moc, ale osud.
*Phragments
je už kultovým projektom hudobníka menom Matej Gyarfas s svojim mixom orchestral dark ambient / apocalyptic electronics. Na scéne sa pohybuje už od roku 2002. Matej je taktiež otec hudobného labelu
Construct.Destroy.Collective. Phragments na konte má 7 albumov a mnoho rôznych kolaborácií so spriaznenými projektami. V posledných rokoch ho svetom apokalyptickej elektroniky pravidelne
sprevádza aj hudobník Nenad Branković (Metrom , BRADA, Atranenia). Vydával u The Eastern Front, Kalpamantra či Malignant Records.
*Metrom
- je dark ambient/ post-industrial projekt hudobníkov, vizuálnych umelcov a grafických dizajnérov Nenada Brankovića a Michala Tornaya. Projekt vznikol v roku 2007 a v roku 2014 oznámili ukončenie činnosti. Po 9 rokoch začali opäť koncertovať a po dlhých 13tich rokoch čakania METROM konečne vydáva dlho očakávané pokračovanie debutového albumu. „No Return“. Ťažké orchestrálne hymny, dark ambient a drone. Klasická orchestrálna hudba sa stretáva s improvizáciou, melódiou a hlukom.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Poster

Photos