Tickets

HRADBY SAMOTY X.

2.-3.7.2021, castle Moravany nad Váhom, Slovakia

Presale:

started 2.2.2020 at 2:02 am
Limited capacity!
Tickets won´t be available at the gate - please ensure your attendance by buying the ticket ONLINE in advance.

2-days full festival ticket
50 € *

* In case you like what we do and are in the situation when you can afford to do so, you can choose a special ticket, support us in the sustainability of the project and have a good feeling :)
66 € - patronage ticket
81 € - super patronage ticket

Presale through: GoOut

Due to the currently valid conditions of our Public Health Office, we had to shorten the festival to 2 days. However, the vast majority of the lineup is preserved, but several changes could not be avoided and some projects from the dramaturgy composed in 2019 will not be able to participate. Compared to the already announced projects there will be some new delicacies. We believe that the program will be more than full-fledged and you will have it hard what to choose ;)
Nevertheless, if you have already purchased a 3-day tickets in advance and this change does not suit you, you can contact ticketing company GoOut until 23.5.2021 and you will be fully refunded. After this date, tickets already purchased remain valid for Hradby Samoty X. 2021.

* Program change reserved.
The participation of foreign performers is subject to contractual conditions, depending on the current regulations on border crossing.
We believe in the expected positive development of the situation!

* To enter the event, the hygienic requirements according to the regulations of the authorities will be applied, currently at the time of the festival (possible tests / vaccinations / overcoming covid-19 and others) - depending on the current situation - WILL BE UPDATED till 28.6.
We believe that the situation will improve sufficiently towards the summer months!

COVID INFO:

Snažíme sa pre vás pripraviť festival so zachovaním čo najväčšej miery slobody a festivalového ducha, avšak zároveň za dodržania čo najväčšej miery bezpečnosti, aby sme si to všetci mohli v zdraví užiť. Preto je veľmi pravdepodobné, že sa od všetkých účastníkov bude vyžadovať splnenie niektorej z nasledovných možností a pred vstupom do areálu preukázať:
* očkovanie: minimálne 21 dní od 1. dávky akejkoľvek vakcíny (a zároveň maximálne 3 mesiace od 1. dávky v prípade dvojdávkových, maximálne 12 mesiacov od 1. dávky v prípade jednodávkových) - predloženie dokladu o očkovaní k nahliadnutiu - alebo:
* osoba prekonala ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami - predloženie dokladu o pozitívnom výsledku (a samozrejme aj následného negatívneho :) ) k nahliadnutiu - alebo:
* ide o osobu do 10 rokov veku - prehlásenie rodiča.
⥊⥊⥊⥊⥊⥊⥊⥊⥊⥊
TESTOVANIE:
ako náhrada k vyššie spomenutým možnostiam:
⊛ negatívny výsledok Antigénového testu, RT-PCR alebo LAMP testu na ochorenie COVID-19 nie staršieho ako 12 hodín - predloženie dokladu o testovaní k nahliadnutiu.
⊛ pre návštevníkov festivalu máme rezervovaný slot na antigénové testovanie v partnerskej spolupráci s Laboratóriá Piešťany, Sad Andreja Kmeťa 22 v čase 12:00 - 15:00 (v centre Piešťan, len kúsoček od Moravan, v podstate máte cestou).
⥊⥊⥊⥊⥊⥊⥊⥊⥊⥊
Keďže autority rozhodli, že bezplatné antigénové testovanie tesne pred konaním hradieb k 1.7. končí (what a luck), máme smolu a teda testy sú spoplatnené.
Pre festivalových návštevníkov za cenu 15 EUR hradenú priamo na testovacom mieste (potrebné nahlásiť "heslo" *festival Hradby Samoty kaštieľ Moravany*), inak sú o 5 eur drahšie. Na výsledok čakáte na mieste do 15 min., vystavia vám certifikát.
Alebo hocikde inde, ak test nebude starší ako 12 hod. k vstupu do areálu.

⥊ PROSÍME, ak z určitých dôvodov nespĺňate žiadnu z vyššie uvedených podmienok, dajte sa prosím otestovať, aby sme si fesťák naplno v zdraví užili a splnili legislatívne stanovené podmienky. Ďakujeme za porozumenie. ⥊

On spot:

Tickets AT THE GATE: WON´T BE AVAILABLE as the festival has limited capacity!
*We highly recommend you to purchase your ticket in advance ASAP - ONLINE!

Tickets for crypto:
As we are practicing it for several years, this year we are also making it possible to obtain a festival ticket for cryptocurrency.
If you are interested in solving it this way, please send an adequate amount of cryptocurrency equal to the price of one ticket -> 50 € (or multiple according to the number of tickets) according to the current exchange rate on Kraken on the day of sending to one of the addresses - depending on the type of currency:
BTC: 1Gz2hnbGBC6TfxGK5UPVcqhZ3xB5eoDTXW
ETH: 0x421554f9afa3c40C1dB1E6EC147b33CEcD3F6A25
LTC: LUFfpJxg6tMhziWYCJeirzGJuE1yuML5bP
+ send the transaction ID to: hradbysamoty@gmail.com + your name/nick. After validating we will send you an unique code which will alllow you to enter the festival.